top of page

KAFS NYHEDS & RESULTAT SIDE

  • Forfatters billedeDavith Hegaard

Medaljeregn og EM/VM udtagelser til KAF ved Danmarksmesterskaberne i standard, latin og tidans.


Lørdag d 20. og søndag d. 21. april blev der afholdt DM i standard, latin og 10-dans, og intet mindre end 15 medaljer kunne KAFs dansere tage med hjem fra Havdruphallen, heriblandt hele 5 i guld, 7 i sølv og 3 i bronze. Og i den forbindelse fik KAF samtidig hele 3 par udtaget til årets EM/VM'er ved h.h.v. Egor og Mie til EM & VM i voksen Latin, Maddox og Sara til VM ynglinge latin (da de har karantæne i forbindelse med deres flytning fra Spanien til Danmark) samt Vilfred og Atla til EM & VM i ynglinge standard samt EM i Latin.


Rammerne var en fint pyntet Havdruphal. med et serviceminded personale.


Stemningen var helt i top! Der blev hujet, klappet og svinget med flag, og flere dansere har efterfølgende udtrykt, at det var dejligt at danse for så veloplagt et publikum!

Resultaterne blev som følger:


National Minibørn solo:

1. Maxim Breitowicz

2. Aya Sharif


Debutant Minibørn kombi:

1. Petro Haletskyi/Mariia Haletska

 

Open Solo børn:

2. Yevheniia Zanina

4. Masha Breitowicz

6. Lika Turs

10. Annette Kloss

12. Emma Sokolov

13. Asta Shrif

I alt var der 23 dansere i solo børn


National Børn 1 debutant kombi:

4. Demian Melnychenko/Liza Nastechko


National jun. 2 Junior:

6. Valeriia Karpenko

 

National Jun 1 standard:

3. Alexander Bek/Saga Brørup

 

National Jun 1 10-dans:

4. Alexander Bek/Saga Brørup

 

National Ynglinge latin:

1. Martin Lundstrøm/Nanna Tousgaard Lolholm


National Ynglinge standard:

2. Martin Lundstrøm/Nanna Tousgaard Lolholm

 

National Ynglinge 10-dans:

2. Martin Lundstrøm/Nanna Tousgaard Lolholm


National Ynglinge 10-dans solo:

3. Frigg Brørup

4. Lærke Dresen


International Ynglinge standard:

2. Vilfred Blomgreen/Atla Brørup


International Ynglinge latin:

1. Maddox Løvenhardt/Sara Coman

5. Vilfred Blomgreen/Atla Brørup

6. Emil Vase/Victoria Terndrup Christensen

 

International Ynglinge 10-dans:

2. Vilfred Blomgreen/Atla Brørup


International Voksen standard:

4. Kevin Hegaard/Luize Ludane

 

International Voksen latin:

2. Egor Kondratenko/Mie Funch

9. Victor Tzanev/Patricia Engelund Kristensen

10. Kevin Hegaard/Luize Ludane


International Voksen 10-dans:

4. Kevin Hegaard/Luize Ludane


International Senior 2 standard:

1. Thomas N. Brink//Helle Marcussen

3. Niels Hartvigson/Filip Jensen


Vi ønsker alle dansere stort tillykke med de fine resultater.





184 visninger0 kommentarer

Seneste blogindlæg

Se alle

Comments


bottom of page